تاریخچه گیربکس صنعتی در ایران

تاریخچه گیربکس صنعتی در ایران

تاریخچه گیربکس صنعتی در ایران

تاریخچه گیربکس صنعتی در ایران 

درسال ۱۹۳۷ شرکت جنرال موتوز گیربکس نیمه اتوماتی را ارائه داد که آن را جعبه دنده AST نامید . در این سیستم انتقال قدرت از کلاچ اصطکاکی استفاده می شود . عمر گیربکس ASTبسیار کم بود و خریداران این خودروها اعتقاد داشتند که با وجود این چرخدنده ها وضعیت رانندگی آن ها بهبود نمی یابد .

درسال ۱۹۴۱ گیربکس HYdera_Matic  یکی از ویژگی های محبوب خودرو ها برای خریداران و مشتریان آن ها بود . زیرا با وجود آن دیگر نیازی به استفاده کلاچ برای تعویض دنده وجود نداشت. و برخلاف گیر بکس های  خودکار امروز حالت پارک در این نوع از گیربکس ها  موجود نبود . 

گیربکس مجهز به overdrive در دهه های ۷۰ تا ۸۰ در بین خودرو ها رواج داشتند این گیربکس دارای چهار دنده رو به جلو بودند و این سیستم اغلب در دهه ۸۰ بر روی بیشتر خودرو ها نصب شد. و این گیربکس ها کاهش مصرف سوخت را تضمین می کردند 

تعداد دنده های موجود در گیربکس های اولیه 

گیربکس های اولیه دارا ۴ دنده بودند اما گیربکس های امروزی دارای ۵ تا ۶ دنده می باشند . و در سال ۲۰۰۰ سازنده گان گیربکس ها به مشتریان خود گیربکس های ۸ سرعته ‌برخی ۹ سرعته به خریداران خود پیشنهاد می دادند . 
گیربکس ها معمولا به صورت الکترونیک کنترل می شوند و برای تعویض دقیق دنده ها بسیار کار آمد هستند. و با توجه به شرایط محیطی و جاده ای عملیات خود را انجام دهند. 
شرکت ایران خودرو دو مدل از گیربکس های اتوماتیک را عرضه کرد و بقیه مدل ها به صورت وارداتی می باشد. مدل گیربکسی که شرکت ایران خودرو عرضه کرده است از نوع دستی و اتوماتیک می باشد .
و بعد از آن کارخانه تولید گیربکس صنعتی در سال ۱۳۶۳ به نام کارخانه راهنما تاسیس شد و در سال ۱۳۶۷ خط تولید این کارخانه به صورت یک محصول خاص گرایش پیدا کرد . این گیربکس های صنعتی در صنایع بسیار کیلیدی مانند پتروشیمی و نفت و گاز استفاده شدند. 

گیربکس اتوماتیک 

گیربکس های اتوماتیک نسبت سرعت بین یک موتور و چرخ های یک خودرو را تغییر می‌دهند . این گیربکس های صنعتی از سال ۱۹۳۹ در تمامی ماشین های مسافرتی به عنوان یک استاندار تایین شد . در هنگام رانندگی راننده باید فقط پدال گاز را فشار دهد انتقال به صورت اتوماتیک از طریق چرخ دنده از پایین به بالا تغییر می کند . و زمانی که سرعت ماشین پایین می اید گیربکس به قورت خودکار از بالا به پایین حرکت می کند. 
این گیربکس منبع انتقال قدرت می باشد ، که کاربرد خاصی را فراهم می‌کند. مجموعه ای قطعاتی که شامل تغییر دنده و تغییر سرعت می باشد .