انواع گیربکس های صنعتی

انواع گیربکس های صنعتی

انواع گیربکس های صنعتی

انواع گیربکس صنعتی 

گیربکس صنعتی ماشینی برای انتقال توان مکانیکی از یک منبع به یک مصرف می باشد. همچنین برای تعیین میزان مصرفی سرعت دورانی به کار می‌رود. این گیربکس در واقع واسطه بین منبع توان مصرف کننده توان می باشد. برای ایجاد هماهنگی بین گشتاورد و سرعت دورانی بین منبع توان و مصرف کننده نیاز به ماشینی است که این هماهنگی را به وجود بی آورد . این دستگاه گیربکس صنعتی نام دارد. 

اجزای تشکیل دهنده گیربکس 
گیربکس ها اجزای مختلفی دارند که مهم ترین آن ها چرخ دنده می باشد که بنا به نوع گیربکس جنس و شکل اندازه آن ها مختلف می باشد


پوسته گیربکس : که دنده های درون آن قرارمی گیرد ‌جنس این دنده ها معمولا از جنس چدن ریخته گری می باشد .
شافت های ورودی و خروجی : این شافت ها معمولا به صورت سوراخ Hollowو یا شافت solidباشند و جنس آن ها معمولا از فولاد می باشد.
یاتاقان: برای تحمل بار های شعاعی گیربکس می باشد 
نشت بند: برای حفاظت گیربکس و جلوگیری  گرد و‌غبار ‌و نگهداری روغن داخل پوسته استفاده می شود. 

انواع گیربکس 

گیربکس ها به دو دسته تقسیم می شوند گیربکس های کاهنده و گیر بکس های افزاینده .

گیربکس های کاهنده 
این‌ نوع از گیربکس ها بین محرک و متحرک صورت می‌گیرد. و دور مورد نیاز را ایجاد می کنند و در مدل های مختلفی ساخته می شود. این نوع از گیربکس ها سرعت را کاهش می دهند و گشتاور و افزایش می دهند. در این گیربکس ها نسبت دور کاسته می شود و گشتاور افزایش پیدا می کند.

گیربکس افزاینده 
این نوع از گیربکس ها در صنایع پالایشگاهی استفاده می شود . این نوع از گیربکس ها با دور بالا می باشند که آن ها را گیربکس های افزاینده می نامند. در این گیربکس ها دور افزایش پیدا می کند، و گشتاور کاهش پیدا می کند . 

انواع گیربکس صنعتی 

گیربکس حلزونی 


این گیربکس ها از ماردون فولادی و یک چرخدنده برنز ساخته شده اند. این گیربکس ها به دلیل زاویه و ساختار خود دارای کاربرد فراوانی می باشند. بیشترین کاربرد این گیربکس ها در بالا بر ها و آسانسور ها می باشد. این گیربکس ها دارای عدم برگشت پذیری هستند. 


گیربکس هلیکال: 


این گیربکس ها دارای چند چرخدنده هستند که ساختار پیچیده ای دارند. و به همین دلیل به این نام معروف است. انتقال نیرو در این گیربکس ها با توجه به ساختار چرخ دنده آنها با حرکت یک نقطه در سطح انجام می شود. ‌و با کاهش دور باعث افزایش گشتاور می شود. و تفاوت دنده های مورب و صاف در تولید صدای آن ها می باشد. 

گیربکس آویز 


این گیربکس ها به دلیل قابلیت چند محور بودن دارای استفاده زیادی هستند و توانایی تبدیل بالایی دارند. مانند استفاده در جرثقیل ها. این نوع از گیربکس ها به دلیل حجم بالای روغن به صورت دائمی دارای ظرفیت حرارتی بسیار بالایی می باشند. که تفاوت زیادی با گیربکس های هیکال دارند . که باعث طول عمر آن ها نسبت به گیربکس های هیکال می باشند .